Shaker instrument i inne perkusjonalia

W czasach, w których publiczne występy zespołów rozrywkowych stanowią właściwie codzienność kulturalnego obrazu społeczeństwa, nikt chyba nie zastanawia się czym są instrumenty perkusyjne. Samo określenie „perkusja” przywołuje obraz solidnego, złożonego z kilku elementów zestawu, z którego w popisowy sposób bębniarz wydobywa rytm.

Wsłuchując się jednak w coraz to nowsze pojawiające się w przestrzeni muzycznej dźwięki, można zauważyć, że obecne w wielu utworach odgłosy nie są raczej wynikiem oddziaływania na tradycyjne instrumentu. I rzeczywiście. Nowo powstające kompozycje chętnie bowiem sięgają o tradycyjne, ale i o zupełnie nowopowstałe różnego rodzaju perkusjonalia.

Shakery perkusjonalia popularne

To niezwykłe instrumentarium, do którego zaliczamy znany dobrze shaker instrument, znana jest powszechnie pod pojęciem „przeszkadzajek”. Zawierają się w niej najróżniejsze kołatki, klocki, dzwonki, kastaniety, djembe, bongosy, a nawet gongi.

Dzięki ich wykorzystaniu artyści rozrywkowi dążą nie tylko do ożywienia tworzonej przez siebie muzyki, ale i do ukazania indywidualnego stylu. Perkusjonalia wykorzystywane były oczywiście o wiele wcześniej niż popularność zyskała muzyka estradowa, dlatego też tak wiele z nich przywodzi swoim brzmieniem na myśl etniczne rytmy i krajobrazy przesiąknięte antyczną swobodą.

Muzyka wolna i niepowolna

Wprowadzenie w warstwie instrumentalnej urozmaicających przestrzeń muzyczną „przeszkadzajek”, takich jak shaker, pozwala na pobudzenie umysłu i wprawienie w ruch nawet najbardziej opornego muzycznego ignoranta. Kołatki, gwizdki i kastaniety – nie sposób wprost się oprzeć!

Comments are closed.