Kij deszczowy – co warto wiedzieć o tym instrumencie?
Zarówno wśród profesjonalnych muzyków, jak i amatorów coraz większą popularnością cieszą się instrumenty etniczne z różnych stron świata. Ich wyjątkowe brzmienie umożliwia nadanie wykonywanym utworom nowego charakteru. Jednym z wartych uwagi akcesoriów jest zaklinacz deszczu instrument. Co warto o nim wiedzieć?
Czym jest zaklinacz deszczu?
Instrument ten pochodzi prawdopodobnie z Ameryki Środkowej lub Południowej. Dawniej używany był podczas ceremonii związanych z przywoływaniem deszczu. Kije deszczowe wykonane są zwykle z drewna, bambusa lub wysuszonych kaktusów. Wewnątrz podłużnej tuby znajdują się ułożone spiralnie pręty.
Mogą być wykonane między innymi z kolców sukulentów. Przedmiot wypełnia się suchymi ziarnami lub kamykami. Podczas jego obracania zawartość przesypuje się wydając odgłosy przypominające opady deszczu. Do czego dziś wykorzystuje się te instrumenty?
W jakiej muzyce wykorzystywane są zaklinacze deszczu?
Kij deszczowy pojawia się coraz częściej w różnych gatunkach muzycznych. Usłyszeć go można przede wszystkim w dziełach etnicznych i nawiązujących do folkloru. Wykorzystywany jest też w muzyce rytualnej. Doskonale komponuje się z takimi instrumentami jak djembe, kongi czy bębny szamańskie.
Dzięki wyjątkowemu brzmieniu coraz częściej pojawia się też w reggae, muzyce rockowej, jazzowej i elektrycznej. Łatwość grania i uniwersalny charakter sprawiają, że instrumenty z tej kategorii powinny zainteresować zarówno profesjonalistów, jak i osoby rozpoczynające przygodę z muzyką.