Kalimba – instrument z bardzo długą historią

Słysząc o grze na instrumencie, ludziom najczęściej na myśl przychodzą takie narzędzia muzyczne jak gitara, fortepian, czy też perkusja. Jednak świat muzyki jest znacznie szerszy, a na świecie znajdują się ciekawe instrumenty, o których istnieniu większość ludzi niestety nie ma pojęcia. Jednym z nich jest instrument kalimba, proste narzędzie muzyczne, które Afrykanie znali już 5000 lat temu. Bardzo długa obecność kalimby w kulturze afrykańskiej sprawiła, że powstały dziesiątki odmian, jak i zastosowań tego instrumentu.

Kalimba instrument dla minimalistów

kalimba

Kalimbą nazywa się małą deseczkę, do której przymocowana jest pozioma listwa z metalowymi języczkami. Deska bardzo często jest pusta w środku, dzięki czemu dźwięki powstałe poprzez uderzenia języczków o powierzchnię instrumentu brzmią znacznie lepiej i są głośniejsze. Dzięki kompaktowym rozmiarom instrumentu kalimba można zabrać go ze sobą praktycznie wszędzie, a połączenie prostej budowy i łatwości gry sprawia, że sprawdzi się on dobrze nawet w rękach amatora. Jest on szczególnie lubiany przez muzyków, którzy cenią sobie prostotę i minimalizm.

Historia instrumentu kalimba

Kalimba instrumentem znanym przez Europejczyków stała się dopiero w XX wieku, jednak już w 3000 roku p.n.e. Afrykańczycy stworzyli jej drewniany prototyp. Jednak dopiero w VIII wieku n.e. instrument dostał drugie życie, ponieważ na kontynencie Afryki poznano technikę wyrabiania przedmiotów z metalu. Dzięki temu dźwięki produkowane przez kalimbę zaczęły brzmieć znacznie lepiej, a ten zaczął być wykorzystywany na wszelkie możliwe sposoby. Europejczycy znają go tylko jako proste narzędzie muzyczne, jednak w takich państwach jak Zimbabwe używano go wielokrotnie do przygrywania królom, czy nawet komunikacji ze zmarłymi przodkami.

Comments are closed.