Jak grać na perkusji, czyli poprawne odczytywanie nut perkusyjnych.
Muzyka towarzyszy ludziom od zarania dziejów, a za jeden ze starszych instrumentów uznawany jest bęben. To właśnie z bębna wywodzi się bardzo popularny instrument, który do dziś stosowany jest przez wiele kapel, czyli perkusja. Na przestrzeni lat instrumenty perkusyjne bardzo się rozwinęły i w obecnych czasach są niezwykle pożądane przez wielu muzyków.
Czym w ogóle jest perkusja?
Ogólnie mówiąc, perkusją nazywany jest zestaw instrumentów najczęściej złożony ze wszelkiego rodzaju bębnów i talerzy. W skład podstawowego sprzętu mogą wchodzić:
- bębny – centrala, werbel, tom-tomy, floor tomy,
- talerze – hit hat, ride, crash, bell, splash,
- osprzęt – czyli wszystkie statywy, stołki, stop, tomholder, czy multiclamp.
Zestawy perkusyjne mogą różnić się od siebie w zależności od rodzaju muzyki i potrzeb muzyka.
Jak grać na perkusji?
Tak, jak w każdym innym przypadku niezbędnym elementem do grania są nuty. Jak wyglądają nuty na perkusję i jak je odczytywać? Przede wszystkim należy pamiętać, że nuty perkusyjne poprzedza specjalny klucz, zwany Drum Clef, który złożony jest z dwóch pionowych kresek pośrodku pięciolinii.
Równie istotną rzeczą jest znajomość wartości rytmicznych nut. Dla każdego rodzaju nuty, czas jej trwania jest inny. A konkretniej wygląda to tak:
- cała nuta – czas jej trwania jest najdłuższy i składa się z uderzenia w werbel wraz z czterema stuknięciami metronomu,
- półnuta – jak sama nazwa mówi, jest ona o połowę krótsza i w tym przypadku jedno uderzenie w werbel przypada na dwa stuknięcia metronomu,
- ćwierćnuta – uderzenie w werbel jest równoczesne ze stukaniem metronomu,
- ósemka – dwa uderzenia w werbel równają się jednemu stuknięciu metronomu,
- szesnastka – na cztery uderzenia przypada jedno stuknięcie metronomu.