Czym jest werbel marszowy, czyli słowo o przedmiocie niezbędnym w wyposażeniu początkującego muzyka

Werbel marszowy (czasem określany jako bęben marszowy) jest idealnym instrumentem dla wszystkich tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką. Bez werbla marszowego nie można powiedzieć o zestawie perkusyjnym, że jest pełny, ale werble marszowe stanowią nie tylko element zestawu a instrument sam w sobie. Czy warto uczyć się gry na nim? Co trzeba wiedzieć o werblu marszowym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule poniżej!

Werbel marszowy: co to takiego?

Werbel marszowy jest instrumentem, który można zaliczyć do grupy tak zwanych membranofonów. Spotyka się go w utworach symfonicznych, a czasami także w muzyce popularnej.

Charakterystyczne elementy tego instrumentu to sprężyny rezonujące, dzięki którym może on wydobywać z siebie niemożliwy do pomylenia z żadnym innym dźwięk zwany czasem szumem.


Jaki werbel będzie najlepszy dla początkującego?

Nie da się ukryć, że perkusja jest jednym z najtrudniejszych, ale zarazem najpopularniejszych instrumentów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Werbel marszowy sprawdzi się więc idealnie dla wszystkich początkujących muzyków, którzy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności i przekonać się, czy naprawdę kochają perkusję.

Kupując werbel, warto pamiętać, aby zapoznać się z całym asortymentem dostępnym na rynku, by kupić odpowiedni, a nie przypadkowy egzemplarz.

Można zacząć od werbli marszowych o średnicy 14 cali i głębokości 5,5 cala. Bardziej zaawansowani mogą korzystać z tych werbli, które mają głębokość od 6 do 8 cali. Mniejsze werble (poniżej 4 cali głębokości) są nazywane przez profesjonalistów „Piccolo”.

Comments are closed.